Barcelona – stolica Gaudiego

Co zwiedzić w Barcelonie?

Motylek w listopadzie poleciał do stolicy Katalonii.

Barcelona jest przepięknym miastem, dzieckiem Gaudiego, którego prace możemy podziwiać na każdym kroku. Ale które miejsca w szczególności warto zwiedzić? …

Świetnym pomysłem jest dołączenie do FreeWalking Tour. Jeden z nich (ja miałam przyjemność odkrywać historie starego miasta z ludźmi w niebieskich koszulkach. Codziennie o 11 i 15 na Plaza de Cataluña jest zbiórka chętnych osób. Rano wychodzą dwie grupy: Gaudí path i The gothic square. Popołudniu można z nimi zwiedzić tylko the Gothic square. Jeżeli lubisz poznawać tajemnice historii i czuc się zaopiekowanym przez przewodnika – musisz tam być.

Fajna jest opcja jednego dnia załapać się na oba Toury 🙂

Barcelona – must see!

1. Placa de Catalunya

2. Casa Batlló

3. Casa mila

4. Sagrada Famila

5. La Rambla

6. Cathedral

7. The gótic square

8. Barceloneta

9. Parc de la ciudadela

10. Arc de triomf

11. Magiczna Fontanna!!!!

12. Park Güell

13. Tibidabo

Placa de Catalunya

Zaczynając swoją wycieczkę od Placa de Catalunya, który jest wielkim placem,  pod spodem którego znajduje się największy węzeł przesiadkowy w Barcelonie. Jest to również  meeting point na freewalking tour.

Casa Batlló

Zachwycające dzieło Antoniego Gaudiego. Piękne z zewnątrz jak i wewnątrz.

Niestety wstęp płatny i długa kolejka.

Casa Mila

Sagrada Familia

Dzieło Gaudiego jest najbardziej rozpoznawalnym punktem Barcelony. Nie bez powodu znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pnące się ku niebu wieże katedry mierzą ok 170 metrów wysokości. Kościół z obu stron wygląda zjawiskowo na zewnątrz, a co dopiero wewnątrz. Bilet zakupiony przez internet kosztuje 15 euro. Kolejki niestety długie, ale warto! Mnie ta przyjemność niestety ominęła, ale podczas następnego pobytu w stolicy Katalonii z pewnością skorzystam.


La Rambla

Paseo sięgające długości ok kilometra ciągnące się od placu Catalunya aż do morza 🙂 

 

The gótic square

Cudownie jest spacerować po pięknych, wąskich uliczkach. Uwielbiam poznawać nowe Miasto gubiąc się w nim. Podobno to najlepsza metoda na prawdziwe zwiedzanie. Chodząc po dzielnicy gotyckiej znalazłam wiele perełek.

Barcino

A teraz zagadka! Kto to narysował?

a) 5 letni Juan Carlos

          b) Studenci szkoły artystycznej

          c) Pablo Picasso

Odpowiedź na końcu posta 😂

Barceloneta

Nie wiem co czyni te plażę tak sławną, chyba tylko fakt że ma imię zbliżone do nazwy miasta. Plaża jest urocza, z jednej strony jesteśmy w mieście, a stawiając już krok dalej jest już plaża. Ciągnie się po wschodniej stronie portu, w którym stacjonują zapierające dech w piersiach jachty.

Parc de la ciudadela

Sielankowy zakątek Barcelony, schowany niedaleko centrum. Piękny, pełny zieleni Park, na terenie którego znajduje się Parlament Katalonii. Lecz dla mnie główna atrakcją było……

oraz słoń 🙂

Wychodząc z parku od strony północnej widzimy Arc de Triomf.

Magiczne fontanny

Cudowne, niesamowite, wspaniałe…

Pokaż fontann to gra muzyki, wody i światła. Zachwycające show odbywa się (według danych z Google) w czwartki, piątki i soboty o 20.00. Jednak godziny są zależne od miesiąca. Z tego co wiem w styczniu i lutym jest przerwa w funkcjonowaniu, niestety…

Park Güell

Ogromny i bardzo wdzięczny park. Od strony zachodniej do góry prowadzą ruchome schody, które zamontowane są… na ulicy 🙂 Warto wybrać się tam na spacer przez cały Park dookoła. Rozpościera się tam piękny widok n a całe miasto.

W środku parku czeka na nas perełka znana wszystkim z reklam Barcelony na całym świecie, promocyjnych biletów lotniczych czy wiele innych – budynek zaprojektowany przez Gaudiego.

Wstęp oczywiście płatny, lecz wydaje mi się zbędne kupowanie biletu, ponieważ widok taki sam ze stref ogólnodostępnych   🙂 ale to tylko moja opinia.

Tibidabo

Tibidabo mogę zaliczyć do moich osobistych osiągnięć. Dlaczego? Już tłumaczę 🙂 Jadąc tam byłam pewna, że bilet 48h obowiązuje na wszystkie kolejki. No i oczywiście pojechałam… ze złej strony wzgórza 🙂 na miejscu okazało się, że dana kolejka jest prywatna i chcieli 7 € za wjazd. Wtedy szybko zapaliła mi się lampka: wymyśl coś Karolka! Załadowałam mapę i znalazłam najkrótsza trasę – tylko 3km lecz mega stromo. Wędrówka zajęła mi około 35 minut i było warto. Przepiękne widoki i duma z wejścia tak wysoko. Dla niektórych może to być pikuś, dla mnie to sukces. Nie chodziłam po górach od dobrych 10 lat! 🙂

Tibidabo to najwyższe wzniesienie w Barcelonie, z którego rozpościera się cudowny widok. U góry znajduje się kościół z Jezusem na szczycie, a pod kościołem duży park rozrywki.

Warto tam pojechać jeżeli macie więcej czasu w Barcelonie. A najlepiej wejść. Gorąco polecam 🙂

odpowiedź c – Pablo Picasso 🙂  Zgadłeś/ zgadłaś? Podziel się w komentarzu 🙂

Podsumowując, Barcelona jest jednym z miast, które zdecydowanie warto odwiedzić na przynajmniej 3 dni.

A jak tanio i z głową poruszać się po Barcelonie, dojechać do i z lotniska oraz znaleźć fajny hostel? O tym w następnym wpisie już niebawem.

2 Comments

  1. Byłam w Barcelonie końcem stycznia. Sagrada Familia, Park Guell i inne dzieła Gaudiego – rzeczywiście perełki, dla których warto wybrać się do stolicy Katalonii. Poza tym, jako miasto samo w sobie, Barcelona niestety mnie nie zachwyciła (w przeciwieństwie do mniej popularnej Walencji). Pozdrawiam!

    • Karolina Bełczyk

      Marzec 17, 2018 at 2:39 pm

      Na mnie również największe wrażenie wywarły te perełki 🙂 A co do Walencji – słyszałam, że jest cudowna i jest ona na mojej liście do odwiedzenia 🙂 Również pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2020 Motylek w podróży

Theme by Anders NorenUp ↑