Pod nieustannym słońcem Toskanii, czyli co skrywa w sobie Florencja

W odskoczni od ciągłego zimna jaki jest w Polsce zdecydowaliśmy się na przedłużony marcowy weekend we Włoszech. Toskania jest słoneczna przecież przez cały rok. Co warto zwiedzić i na co zwrócić uwagę? Zapraszam 🙂

Florencja, cudowne włoskie miasteczko na toskanskich ziemiach. Pełne słońca, zabytków, muzeów ale i parków. Jednak pomimo swojego piękna jest to typowe turystyczne miejsce.

Nocleg znaleźliśmy na Booking.com w uroczym Hotelu Abaco. Cena bardzo przyzwoita. Wnętrze w królewskim stylu. W pokoju mieliśmy kominek, stylowe renesansowe biureczko, a na ścianach obrazy i  lustra w złotych oprawach. A co najlepsze, lokalizacja w samym centrum, 3 minuty na pieszo od dworca na Via del Banchi. Jeżeli również chcecie poczuć się jak w renesansie, odwiedźcie te stronę > Booking.  A dodatkowo ode mnie macie 50zł na pierwszą rezerwację o tutaj 🙂

Wracając do Firenze, spędziliśmy w niej dwa dni, zwiedzając i odpoczywając. Wiosną w Italii to okres budzące się po zimie zieleni, kwitnących kwiatów i śpiewu ptaków.

Swoją wycieczkę zaczęliśmy od spaceru wśród cudownych uliczek.

Dość nietypowo rozpoczęliśmy zwiedzanie od południowej części Florencji, a nie od głównej atrakcji jaką jest słynna kopuła.

Mosty nad rzeką Arno dość prosto zbudowane, dają rewelacyjny widok. Jedna z atrakcji jest Ponte Vecchio – most kamienica, na którym pełno sklepików z biżuterią. Niestety można sobie tylko na nie popatrzeć, bo ceny nie z tej ziemi.

Na południe od Arno są 4 miejsca warte odwiedzenia: Palazzo Pitti, Giardino Boboli, Giardino Bardini i Płac Michała Anioła.

Pałac Pitti zwiedziliśmy z zewnątrz.

Oba ogrody są ogromne, położone na zboczu z niesamowita panoramą na Florencę. Warto rozpocząć spacer od ogrodu Boboli (fotka1), następnie Villa de Bardini i ogród Bardini (fotka 2 i 3). Bilet obejmuje te trzy miejsca i wynosi 5 € dla osób do 25 roku życia, 10€ normalny. Uwierzcie mi – warto!

 

PS. będąc w kwietniu możecie zobaczyć kwitnącą wisterię. Więcej o tym znajdziecie na blogu Duże Podróże 🙂 Gorąco polecam!

Ja również chciałam to zobaczyć, lecz marzec to jeszcze za wcześnie na takie widoki.

Niedaleko Giardino Bardini znajduje się plac Michała Anioła. Jeżeli nie poszliście do wcześniej wspomnianych ogrodów to ostatnia szansą na zrobienie zdjęcia panoramy całego miasta z tą słynna kopułą jest właśnie tutaj. Wstęp kosztuje… własny wysiłek. Jest to ładna górka, wchodząc na szczyt której każdy ma lekką zadyszkę. Ale widoki tego warte! Zobaczcie sami 🙂

Drugiego dnia zwiedziliśmy stare Miasto. Nareszcie nadszedł czas na najsłynniejsza Bazylikę Santa Maria del Fiore. Słońce drugiego dnia jeszcze mocniej świeciło nad Piazza del Duomo. Mocniejsze było moje zdziwienie gdy ujrzałam niekończącą się kolejkę do bazyliki. Nie chciało nam się w niej stać i tracić tak pięknego dnia. Obeszliśmy ją dookoła podziwiając liczne freski, rzeźby i malowidła.

Następnym punktem był Palazzo Vecchio. Sam pałac dawniej był siedzibą rady miasta. Zaprojektowany przez Arnolfo di Cambio. Przed pałacem stoi rzeźba doskonałości ciała ludzkiego wykonana przez samego Michała Anioła.

Obok znajduje się Piazza della Signoria z rzeźbami z Troi.

Florencja to malownicze miasteczko kryjące tysiące pięknych zakamarków. Najlepszym sposobem na doświadczenie Firenze to po prostu “zagubienie się” w niej. Wędrując każdą to inną uliczką, zobaczymy coraz to nowe rzeczy.

Warto również wejść do mniejszych kościołów. Zdziwiłam się widząc bogatsze ołtarze boczne niż główny.

Tutaj jeszcze kilka fotek.

Gdzie smacznie zjeść próbując włoską kuchnię ?

We Florencji chcieliśmy spróbować włoskich makaronów, pizzy i panini. Na tripadvisor znaleźliśmy kilka knajpek odpowiadających naszym oczekiwaniom.

  1. Pyszny makaron znaleźliśmy w La Capannina Bistrot na Via S. Antonino. W środku pełno miejscowych.
  2. Włoską pizzę w niecodziennym kształcie skosztowaliśmy w Mangia Pizza Firenze.

            W lokalu poczujecie się jak w domu. Miło, pysznie i przytulnie.

        3. Jeżeli chodzi o panini to można spotkać na każdej uliczce. Wybierz jedno dla siebie i skosztuj.